2011. április 29., péntek

A fröccsöntők országa

Igaz-e, hogy a gyengébb bor a jó fröccsbor? És miért igen, ha nem?
A borbárhorda népszabadságbéli cikkének hosszabb változata.

Jön a jó idő, nyílnak a virágok és az emberek: a magányos önsajnálatot lassanként felváltja a kisközösségi rendszerszidás. A kvaterka azonban nem szárazságtűrő növény: öntözni kell. Kezdődik a fröccsszezon. Ugyanis nemzeti italunk, a fröccs, ez a szódával vagy ásványvízzel hígított bor újra fontos szerepet tölt be kultúránkban, a magyar nyelvű wikipédia például önálló szócikket is szentel neki (mi is hagyatkozunk rá). De nem volt ez mindig így, évtizedekig sújtotta előítélet a fröccsöt: egészen a közelmúltig tartotta magát a tévhit, hogy az holmi boros istenkáromlás volna, a vörösboros kólával egylényegű bűn, amit bizonyos kor és tapasztalat fölött már nem követ el az ember (nyilvánosan).


Ehhez persze nagyban hozzájárult az a tény, hogy a magyar gasztró-kiskereskedelem belépő szintjén (ld. még: kocsma, borozó, talponálló, ’n’ számú italbolt, vizek melletti „nádas büfék”, etc.) évtizedekig valóban cudar minőségű borból készítették a fröccsöt. Gyakran olyan erjesztett italból, amely bár a bor nevet kapta a borszőkítős keresztségben, szőlőt soha nem látott, azt a hamis képzetet keltve a messziről jött emberben, hogy ehhez egyenesen a NASA technológiájára volt szükség, pedig csak néhány marmonkannára és egy elhagyatott alföldi tanyára.Ahogy azonban a jó bor élt és élni akart, úgy nőttek az elvárások azzal a borral szemben is, amelybe „tajtékot nyomnak” (a borbárhorda saját gyűjtése, ismeretlen adatközlőtől). Ezen a ponton pedig illik kalapot lengetnünk a rozéborok előtt. A finomlelkűek megfogalmazása szerint a rozék elismerésre méltó hittérítő tevékenységet folytattak az elmúlt években, jelentős mértékben gyarapítva a borhívő felekezetet, míg mások ugyanezt a jelenséget a közönségesebb ’kapudrog’ kifejezéssel írják le, de a velő ugyanaz: a rozé és a rozéfröccs nyári népszerűsége sokakat tesz nyitottabbá a minőségi bor-, illetve fröccsfogyasztással szemben. A fröccs ma tapasztalható reneszánsza talán éppen ezzel kezdődött néhány éve: a kerthelyiségek és teraszok rozéfröccseivel. De nem állt meg itt, istennek hála. Ma már egyre több, önmagára valamit is adó vendéglátóipari egység tart többféle minőségi bort pohárral, illetve – ettől nem függetlenül – tüntet fel az itallapján különféle műfajú és arányú fröccsöket. Jelentős népművelőknek tekinthetők ezen a téren a nagy fesztiválok állandó boros „fellépői” is, például a Hilltop és a Présház, amelyek hordozható kiszerelésű fröccsvariációkkal látják el a fesztiválozókat. („Nagyszínpad, nagyszínpad!”).


Ha valaki rákeres a neten, láthatja, hogy a három alaptípust (kisfröccs, nagyfröccs, hosszúlépés) képviselő bor-szóda arányon túl a legvadabb keverések és nevek bányászhatók ki a múltból, vagy a romantikus múlthamisítók szervereiről. (ld. keretes). Mert egy házmesternek, vagy vicének akár még ma is hasznát vehetjük a kopár szikes, tikkadt nyári napokon, viszont a távolugrás, vagy a Krúdy-fröccs elnevezések inkább csak a legendagyártó lendülettel magyarázhatók, semmint a régi idők praxisával.
Győrben, ahol a „magyar Edison”, vagyis Jedlik Ányos bencés szerzetes élete legnagyobb részét töltötte, évente megrendezik a Fröccsfesztivált. A város jussa minderre nem elvitatható: Jedlik találta fel a szódavizet, még pontosabban azt a készüléket, amellyel mesterséges szénsavas víz előállítható. Az „apparatus acidularis”- nak (Jedlik fordításában: „savanyúvízi készüléknek”) ráadásul megalkotta egy kezdetleges hordozható változatát is: az első szódásüveget. A legenda szerint ezt vitte volna magával egy szüreti mulatságba, ahol a vendéglátó Fáy András, az egyik díszvendég pedig Vörösmarty Mihály volt, aki ekkor már bőven koszorús költőjeként tisztelt a nemzet. (1842-ben járunk: túl a Szózat, a Csongor és Tünde, vagy épp a Zalán-eposz megírásán, de még két évre attól, hogy a magyar legyen a hivatalos nyelv). Hogy az ivás ne vessen túl korán véget az estének, de az este se túl korán az ivásnak, szódát freccsentettek a borba. Az új italt a baráti kompánia németesen spriccernek nevezte, amit a magyar nyelv ügyét mindig, minden tudatállapotban a szívén viselő Vörömarty nem hagyhatott annyiban és rögtönzött nyelvújítással fröccsre magyarította azt.A fröccsel kapcsolatos legmakacsabb előítélet, vagy tévhit az, hogy ami nem jó bor önmagában fogyasztva, az még jó lesz fröccsnek – és ugyanez pepitában: jó borból nem szabad fröccsöt csinálni, mert az tékozlás, szentségtörés. Az egyszerű válasz nem az a kérdésre, hogy ez úgy marhaság, ahogy van. Rossz borból természetesen nem lehet jó fröccsöt csinálni, talán még ecetet sem. Az viszont valóban igaz, hogy van olyan bor, amiből hülyeség fröccsöt csinálni, mert az adott bornak éppen azzal az értékével menetel szembe, ami miatt azt nagynak, szépnek tartjuk. Ez pedig (ebben az esetben) a koncentráció. A kifejezés nagyképűnek tetszhet, de nagyon is objektív: azt fejezi ki, hogy illóanyagokon túl mennyi szilárdanyag-tartalom, tehát tannin, glicerin, cukor, ásványi anyag stb. összpontosul a borban. Alacsony tőketerhelés, öreg tőkék, hosszú macerálás (héjon erjesztés) rendszerint koncentráltabb, teltebb, gazdagabb bort adnak. És éppen ezért szeretjük őket. Ezért nem érdemes hígítani ezeket a borokat, ezért volna kár belőlük fröccsöt készíteni, de nem azért, mert a fröccs a bor gyengeségének elismerése volna, afféle borászati Taigetosz. Mindebből aztán következik a megoldás is: a jó fröccsborok nem a gyengébb, hanem a kevésbé koncentrált borok. Ezek rendszerint reduktív iskolázásúak, vagyis oxigénmentes környezetben készülnek, hogy minél frissebbek, gyümölcsösebbek és illatosabbak maradjanak. Nem az örökkévalóságnak, hanem a ma-holnapi fogyasztásra szánják őket. És van ezeknek még egy jellegzetes tulajdonsága, ami nagyon kell a jó fröccshöz. Ez pedig a savasság: az a szájnedvességet okozó, testet-lelket felfrissítő citrusos íz, amely nélkül a fröccs unalmas és lapos volna, mint egy német tinivígjáték.
Ennek megfelelően a következő, idehaza könnyen hozzáférhető szőlőfajták adnak igen gyakran olyan bort, amely ideális fröccsnek: az Olaszrizling, az Ezerjó, a Szürkebarát, vagy a kétezres évek üdvöskéje, a Sauvignon Blanc. A rozé-divat farvizén felevezett az élmezőnybe két illatos, hazai fajta is: a Cserszegi Fűszeres és a transzvesztita Irsai Olivér. Fröccsadaptációk sikere persze érthető: aroma- és illatanyagaikban annyi a barokkos túlzás, hogy az könnyedén átüt még a szóda hígításán is.

Végül a színekről. A szép savú, könnyű fehérekről és rozékról már szóltunk. De vajon lehet-e, érdemes-e vörösből fröccsöt készíteni? Nos, itt két jó tanács igazít el minket. Az első megint a koncentrációra vonatkozik, ami rögtön meg is tizedeli a szóba jöhető vörösök táborát: ezek ugyanis rendszerint koncentráltabb borok, elsősorban a hosszabb maceráció miatt. De mi a helyzet a maradékkal? Nos, itt ugyanaz a szabály, mint a szexben. Minden megengedett, ami öröm forrása lehet, de másnak nem árt.

(laikus tezsvér)

2011. április 18., hétfő

Pörköltszaft és kadarka rulez

Sose is tagadtuk: különös érzelmi szál fűz minket az egyik leginkább (és nem feltétlenül kádban) lábbal tiport, de legalábbis régi, rossz beidegződésekkel szemlélt „autochton” szőlőfajtánkhoz, a kadarkához. Pedig az állításunk az, hogy a kadarka a magyar konyha egyik jolly jokere volna. 


A borvacsorás leosztás pedig bizonyította, hogy az is.

A kísérletnek a Ráday utcai Red Café adott helyet (köszönjük), és a D-dayt sok előzetes morfondír, fejben-, majd próbafőzés, illetve összekóstolás előzte meg. Az már a legelején világos volt, hogy a kadarkát nem univerzális ragasztóként akarjuk eladni, amit fát az üveggel, és műanyagot a bőrrel is, csak megmutatni, hogy milyen sokra lehetne képes a vasárnapi asztaloknál, ha kapna egy duett-lehetőséget a pörköltszafttal.
Kezdjük az elején. A minden kaják elején. Legrosszabb gasztrós hagyományunk a reggeliebeédvacsora előtt bedobott feles, „hadd marja meg a gyomrot, attól lesz a betyárnak étvágya” jeligére, illetve a Bödőcs Tibor által megénekelt módon, savlekötés céljából. Pedig ha van valami, ami leradírozza az ízlelőbimbókat és elveszi az étvágyat, az a rövid, főleg magas alkoholtartalmának köszönhetően (Ld még: „A sógoromnak olyan kisüstije van, hallod, 52 fokos, forróbb, mint Hévíz, hallod…”).

Persze disznóvágás előtt/közben/után adekvát választás a pálesz mind az évszak, mind „a jéghideg koleszterin az igazi”-gondolat jegyében, de erre nyilván ritkán kerítünk sort, pláne urbánus settingben. Ezzel együtt a gyomor és az ízlelőbimbóknak előkészítése-felfrissítése igenis helyénvaló foglalatosság, pláne, ha arra alkalmas itallal tesszük mindezt.

Példának okáért pezsgővel, ha csak transzfer-, vagy tank-pezsgővel is. A pezsgő a leguniverzálisabb aperitif (fontos itt is ügyelni a különböző érlelési eljárásokra, mert egy-egy testesebb darab inkább digestifként fogyasztandó), hiszen bármihez passzintható, és ha nincs jobb ötletünk/több időnk, az egész menüt végigihatjuk egy szép, száraz pezsgővel. A kadarvacsora kapcsán ebből kifolyólag önfeledt magabiztossággal varrtuk a gombhoz a kabátot: előbb tudtuk, hogy pezsgőt fogunk adni a menüsor elején, mint hogy a séffel erről konzultáltunk volna. Végül a sokoldalú és kaméleonként az ételhez igazodó, na, meg persze barátságos ár-érték arányú Hungaria Extra Dry-t választottuk, ami mellé vargányapástétom került. A borvacsorálók ezúttal – szemben a teremfoci, vagy a síelések előtt tapasztalt nemzeti fegyelmezetlenséggel – nem csalták el a bemelegítést: becsülettel öblítették át az ízlelőbimbókat, szép savakkal seperték szárazra az udvart, jöhettek a vendégek.

Elsősorban is a díszvendég: a kadarka. Finom dobpergés kíséretében meg is érkezett, kart karba öltve a sillerre sütött kacsamell-carpaccioval, amit finoman savanykás ribizlimártás nyaldosott, akár a Szkutari tó vize az albán partokat (főhajtás a vendég szűlőhelyének). A hideg előételekhez jól passzolnak a könnyű, kisebb testű borok, plusz a képletünkben szerepelt még a közismerten zsíros kacsa, ami tannint kíván, illetve a pirosbogyós mártás, ami szintén egyes vörösborokban köszön vissza. E három tényezőből mindegyikben jól focizik a savhangsúlyos Sebestyén kadarka (könnyű is, finom tanninja is van, és még pirosbogyós vonásait is megmutatja), ezért bátran állíthatjuk, nem csalódtunk. (Lábjegyzet: az egyik palack dugós volt, ami persze sosem örömhír, de részint tanulságos, részint meg senki se tehetett róla.)

Azért ezen a ponton még éreztük: maradt még vendégeinkben a régi előítéletekből és tartózkodásból: nem vette még kezdetét köztük és a kadar között a bjútiful frencsip. Valljuk be, ha gyümölcsbombás-testes vörösekhez szoktunk – márpedig a mi közönségünk ehhez szokott a nyíregyházi Tescótól a Napa Valley-ig –, elsőre nagyon nehéz megbarátkozni a véznább korpuszokkal. De mi nem adtuk fel. Jöjjön, aminek jönnie kell: legyen egymáséi nyilvánosan a paprikás szaft és a kadarka, fonódjon egybe a harcsapaprikás meg Balla Géza remeke. A ménesi kadarka pont annyira savas, ami a zsírosabb húsú halat kettéhasítja, pont annyira fűszeres, ami ráfekszik a paprikás szaftra és pont akkora mélysége van, amibe mindannyian beleszédülünk, harcsástul, mangalicapörcöstül. A közönség is megadta magát, újratöltésre emelve pohárral teli kezét.

Tovább is van, mondom még. A buliból is továbbmegyünk még az afterparty-ra, nekünk is le kellett zárni annak rendje és módja szerint a menüt. Megint gombhoz a kabát sztoriba futottunk bele: régi nagy kedvenc Ungváry Krisztián Vayi Cuvée-je, az elképesztő birskörtés illattal és ízzel, meg persze az elmaradhatatlan aszalt kajszibarackos felhővel, ami körbeleng minden tisztességes Tokajit. Komolyabb maradékcukorral bír (145 gr/l), ezért bátran elengedtük magunkat a desszert kiválasztásánál. Körtés rétest gondoltunk ki hozzá, amiből „kitiltottuk” a karácsonyi fűszereket, hiszen azok bizonyosan nem köszönnek vissza poharunkban, illetve egy kevés, lágy vaníliaszósz került még a tányérra, de azt is a visszafogottság jellemezte, hogy a körte, és csak a körte uralkodjon. Szerettük. Szerették. Íme, a társaság, amelyet legyőzött a kadarka. Vagy csak meg-.


2011. április 6., szerda

Édes küzdelem: Sauternes vs. Tokaj

VinCE 2011, második nap
2. rész
Utolsó vincés bejegyzés a hajónaplóba, jelentés Sauternes és Tokaj kisbolygókról, a Botrytis-csillagrendszerből.
Kezdjük a végén. Levertük a franciákat! Nem, nem fociban. Borban. Azért ez sincs híján a hírértéknek, nem? (Vö. az nem hír, ha a kutya megharapja a postást, de az igen, ha a postás harapja meg a kutyát.) Na, jó, szelídítünk a szenzáció fenevadságán: desszertborban.  Még pontosabban: természetes édes borban, vagyis botritizálódott (nemes rothadástól betöppedt, cukrában-ízanyagában „bekoncentrálódott”) bogyók-fürtök boraiban. A hír egyébként így is csak két dolog miatt kevésbé szenzációs, mintha fociban vertük volna meg őket. Egy: az, hogy Tokaj legjobbjai verik Sauternes legjobbjait, mindig sejtettük,  része volt a boros identitásunknak, úgymond. Kettő: megnyerhetjük ezer és egy, a VinCE-hez hasonló szakmai rendezvény párhuzamos kóstolóját, de ezt a vereséget a franciák nyilvánosan akkor sem ismernék be. Soha. Egyszer volt Párizsban winetasting:-), erre már örökre odafigyelnek a franciák. A londoni elit borüzletek polcain továbbra is a Chateau d’Yquemet lehet több pénzért eladni (többért és eladni).
A két rivális
Sauternes - amely a Bordeaux-i borvidék egy különleges alrégiója - és Tokaj között egyébként számos hasonlóság van. Először is mindkét terület két folyó (a Ciron és a Garonne, illetve a Tisza és a Bodrog) közelségében van, ráadásul viszonylag szélvédett területen, így a magas páratartalom fincsi közeg a kulcsszereplőnek: a bortytis cinereanak, azaz a nemes rothadásnak (vigyázat: kifejezetten nem összetévesztendő a szürke rothadással). E gomba teszi azt lehetővé, hogy az érési folyamat végén a bogyó vizet veszítsen, így abban a cukor és az ízanyagok koncentrálódjanak, végül megjelenjenek azok a semmivel össze nem téveszthető mazsolás, citrusos ízek és illatok. (Az aszúkészítésről egy későbbi posztban emlékezünk meg.) Abban is hasonlóak, hogy csak korlátozott számú szőlőfajtából készülhet tokaji és sauternes-i bor. Tokaj-Hegyalján hat fajta engedélyezett: a tökös Furmint, az illatos Hárslevelű és a Sárgamuskotály, a Zéta, illetve 2004 óta a Kövérszőlő és 2006 óta a Kabar is. Sauternes-ben pedig a könnyen botritiszesedő (ezt, a magyaros ejtésnek megfelelő írásmódot fogjuk használni, részint mert a szó tényleg köznevesült nálunk, részint, hogy ezzel is mutassuk: a botritisz a miénk:-) Sémillon, a magasabb savtartalmú Sauvignon Blanc és az aromákban gazdag Muscadelle játszik.
Abban is hasonlóak, hogy mind Tokajnak, mind Sauternes-nek van felejtenivaló korszaka. Tokajt először a filoxéra csapta agyon, de nem lendítette előre a világhírnév útján az az 1992-ig alkalmazott technológia sem, amit nagyjából így sommázhatunk: darabontartás (azaz agyonoxidálás) és avinálás (azaz hozzáadott alkohollal tartósítás). Általánosságban is elmondható, hogy a mennyiség magasabbrendű szempont volt, mint a minőség. Ami ebből kijött, az bizonyára maradandó élmény volt: avas diós ízű, sötétbarna rettenet.
Sauternes-ben 1985-ben vezettek be egy olyan technológiát, amit pár pince még ma is alkalmaz, de olyan kritikahullámot váltott ki az értő közönség köreiben, hogy a legnagyobbak (mint például a Château d'Yquem) inkább tartózkodnak tőle. Az inkriminált megoldás (cryoextrakció) a következő: rosszabb, esősebb évjáratokban, amikor a töppedés folyamata a sok csapadék miatt visszafordul, leleményes borászok gyorsan szüretelnek egy sort, tálcákra teszik a felvizesedett, ám aszúsodott szemeket, majd egy gyors és határozott mozdulattal hűtőkamrába zárják. Mindezt azért, mert a jeget könnyebben el tudják távolítani a szemekből, így őrizvén meg a cukorkoncentrációt. Na. Valljuk be, trükkösnek trükkös, de elég jégboros vonásokat mutat ez így, márpedig egy derék Sauternes ne akarjon másik ligába benevezni.
A '90-es évek mindkét borvidék számára a felívelés és a minőségi fejlődés korszaka volt. Tokajban a harcolni és újítanó akaró Szepsy és magyar borásztársai mellett külföldi befektetők is megjelentek, mint például a Vega Sicilia és az AXA. Az új technológia eredményeképpen sok reduktív, friss, citrusos, aszalt déligyümölcsös bor jött ki a piacra, persze úgy, hogy közben nem feledtük a hordókat sem, hiszen az aszú esetében a fa és a mikrooxidáció kritikus hozzávaló – ha nem is Michel Rolland-i értelemben (egy posztunkban megmagyarázzuk ezt az oldalvágást is).

 A sav a borsa
Na, de a különbség. Míg Sauternes nagy édes borai átlagban 5-6 gr/l savtartalommal bírnak, addig a tokaji borászok 10 gr/l körüli savakkal dolgoznak. A különben tompító édességet tehát kellően kiegyensúlyozza ez a kellemes savasság. Tegyük hozzá: nekünk. A big picture úgy fest (amivel pont a VinCE-n szembesültünk), hogy a magyar ízlés a magasabb savakhoz szokott. Ezzel együtt az alábbi szédítően impozáns borsort végigkóstolva, az olyan mítoszokkal mint a Château Suduiraut-val és a Château d'Yquem-mel való találkozás arról győzött meg minket, hogy ízlés ide, ízlés oda: természetes édesborok esetén kell a magasabb sav, a megléte nem pusztán borföldrajzi, hanem minőségi kérdés. (A közel 250 fős, túlnyomórészt szakmai, de nemzetközi közönség is valószínűleg így gondolta, hosszú percekig tapsolva Szepsy Istvánnak, aki szerényen tűrte a felé áradó szeretetet.)
Apropó: savak. A hosszú érlelés előtt álló, koncentrált édesborok esetében mindig nagy kihívás az ún. illósavak kordában tartása (ld. erről vonatkozó posztunkat), de a kóstoló ezen a téren is bizonyította a városi legendákban már emlegetett tételt: az illóval szemben többször maradnak alul a sauternes-iek (akár maga, az Yquem is!), mint a hegyaljaiak.
És persze árban is van különbség: a nekünk aranyérmes Szepsy 1999-es 6 puttonyos aszúja 40 ezer Ft, a legendás 1988-as Ch. d'Yquem mai árfolyamon közel 150 ezer Ft. (Ebben az esetben tehát pont nem érvényes a magyar borok túlárazottságának jelensége.)
„Harcolok Rómáért, hogy harcolhassak Róma ellen” (Ben Hur)
Persze nem a triumfálás volt a cél, hiszen Sauternes-nek és Tokajnak van egy közös baja: a (természetes) édes borok fogyasztása világszerte és folyamatosan csökken. Ezért mind Sauternes, mind Tokaj sales-es kihívásokkal néz szembe, ami persze a kisebb gondot okoz a piacvezetőnek, mint a fel nem ismert tehetségnek, de „on the long run” ezt a meccset nem egymás ellenében, hanem együtt kéne megnyerni. Másképp fogalmazva: lehet, hogy Szepsy István kenterbe veri még a Château d'Yquem-et is, de végső soron egy malomban őrölnek, ami akkor is igaz, ha ez egy fenolosan érett képzavar.
A magyar borkultúra „Deák Ferencének”, Szepsy Istvánnak talán épp ezért olyan magától értetődő, hogy a riválisaival (az „osztrák Fertő tavi” Egon Müllerrel, Alois Kracherrel és a sauternes-i Alexander de Lur Saluce-szal) együtt megalapított Botritys Forumot – amellyel Svájcban, Ausztriában, Londonban, New Yorkban igyekeznek híveket szerezni a botritizált boroknak – ugyanolyan szent elhivatottsággal csinálja, mint a borait.
Sárdyné